Un moldovean a vrut să treacă Vama Borș cu 5 afgani ascunși în camion

Polițiștii de frontieră bihoreni au prins un șofer de camion, din Republica Moldova, în timp ce încerca să treacă frontiera cu cinci cetățeni străini ascunși în camion.

„În urma efectuării controlului amănunţit al mijlocului de transport, au fost descoperiți, ascunși în compartimentul pentru marfă, cinci cetățeni străini”, transmite comisar-șef de poliție Laura Beatrice Bondar.

Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru cercetări unde, în urma verificărilor, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Afganistan, cu vârste cuprinse între 17 și 37 de ani, solicitanți de azil în România.

Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în vederea stabilirii întregii activități infracționale, urmând ca la finalizare să fie dispuse măsurile legale care se impun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *