ULTIMA ORA! Guvernul Citu, demis? Ce se intampla pe 14 iunie

Marcel Ciolacu, presedintele PSD, a facut anuntul in plenul Parlamentului. Acesta a transmis ca parlamentarii social- democrati vor depune o motiune de cenzura pentru demiterea Guvernului Citu pe data de 14 iunie. Marcel Ciolacu a explicat ca motiune va fi depusa ca urmare a „esecului privind Planul National de Redresare si Rezilienta.

„Astazi nu a fost prezentat in plenul Parlamentului Planul National de Redresare si Rezilienta. Tot ce stim despre PNRR este ca nu vizeaza dezvoltarea Romaniei, ci un plan de austeritate. Raspunsul PSD nu poate fi decat unul singur. Pe 14 iunie depunem motiune de cenzura avand ca motiv principal esecul Guvernului in privinta Planului National de Redresare si Rezilienta”, a anuntat Marcel Ciolacu, in plenul Parlamentului, la finalul sedintei in care premierul a venit sa prezinte PNRR.

Premierul Florin Citu a prezentat miercuri, in Parlament, Planul National de Redresare si Rezilienta. Documentul care prevede accesarea de fonduri din mecanismul european de redresare si rezilienta in valoarea de 29,2 miliarde de euro urmeaza sa fie trimis luni la Bruxelles.

La dezbaterile din plen, presedintele PSD Marcel Ciolacu a declarat ca „aceasta coalitie a semnului a vrut sa deturneze un plan laudabil al europei catre clientela de partid”.

Cu cateva luni in urma, Marcel Ciolacu sustinea ca „majoritatea este una fragila in Parlament, sta in 10-20 de voturi. Minoritatile sunt 17 voturi”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.