„Și la bine și la rau! Tati, sper să vina și ziua în care o să le uiți pe cele de azi!! Dar eu iți scriu ca să iți aduc aminte cât de puternica esti!! Dupa cum ne spun medicii de aici, de la Gustave Roussy, se pare că porți cu tine o tumoare de 2kg înca de foarte mică și tu nu ne-ai arătat niciun semn de slăbiciune. Ai fost puternică tati și desi ai 12kg, ai cărat cu tine o tumoare de 2kg, practic aproape 20% din tine!!! Ți-a acaparat toată cutia toracica împingand în plamani, inima și trahee. De asta ai și inceput să te sufoci, că ți-a împins în trahee încat aproape că ți-a inchis-o. A vrut să te sufoce de vie! Timp de o lună am fost la diverși medici și nu am găsit nimic, doar o suspiciune de astm. După ce am facut tratament pentru astm, timp în care te sufocai din ce în ce mai mult, am ajuns într-un final să ne internăm. În spital ți-au făcut un CT cu substanță de contrast și aceasta a fost pentru prima oară când am aflat că ai o tumoare. Ca să nu se întample o dramă trebuia facut ceva urgent. Nu puteam să așteptam cele aproximativ 14 zile în care iți vine rezultatul la biopsie și dupa care poți incepe un tratament. Așa că am hotarat cu mama ta să..

O fetiță de doar trei ani are nevoie de ajutor. Otilia Maria a fost diagnosticată cu cancer și are o tumoare în cutia toracică de două kilograme. Părinții au dus-o la un spital în Franța pentru tratament.

Costurile spitalizării sunt mari, iar familia copilei face un apel către cei care pot dona o sumă oricât de mică pentru ca Otilia să primească în continuare ajutor de specialitate.

Părinții fetiței au luat avionul spre Paris pentru a o interna într-un spital de specialitate. În avion, copila a devenit inconștientă din cauza presiunii zborului care apăsa suplimentar pe cutia toracică. Întreaga situație a Otiliei a fost povestită pe pagina de Facebook de tatăl ei.

O zi de spitalizare costă 2700 de euro

„După mai multe diagnostice puse pe fugă, în urma unor investigații amănunțite a primit cel mai sumbru diagnostic: formațiune tumorală care acoperă întreaga cutie toracică și are o greutate de 2 kg. Un coșmar care nu se oprește aici, nu este o tumoare normală, este una foarte agresivă din cauza localizării, îi îngreunează foarte mult respirația pe zi ce trece și riscă să se sufoce”, este mesajul postat pe pagina de Facebook.

Pe 20 aprilie copila a ajuns la un spital din Franța. „După un șir lung de discuții și întâmplări neprevăzute s-a luat decizia ca Otilia să meargă la cel mai mare institut de tratare a cancerului din Europa, Gustave Roussy din Paris, Franța. Spitalul a acceptat cazul Otiliei în doar câteva ore de la primirea documentelor medicale”, se mai arată în mesaj. Costurile spitalizării sunt destul de mari, iar familia face un apel către cei care pot dona o sumă de bani pentru ca micuța să urmeze tratamentul. O zi de spitalizare costă 2.700 de euro.

Tatăl a scris un mesaj emoționant pe Facebook

Si la bine si la rau! Tati, sper sa vina si ziua in care o sa le uiti pe cele de azi!! Dar eu iti scriu ca sa iti aduc aminte cat de puternica esti!! Dupa cum ne spun medicii de aici, de la Gustave Roussy, se pare ca porti cu tine o tumoare de 2kg inca de foarte mica si tu nu ne-ai aratat niciun semn de slabiciune. Ai fost puternica tati si desi ai 12kg, ai carat cu tine o tumoare de 2kg, practic aproape 20% din tine!!! Ti-a acaparat toata cutia toracica impingand in plamani, inima si trahee. De asta ai si inceput sa te sufoci, ca ti-a impins in trahee incat aproape ca ti-a inchis-o. A vrut sa te sufoce de vie! Timp de o luna am fost la diversi medici si nu am gasit nimic, doar o suspiciune de astm. Dupa ce am facut tratament pentru astm, timp in care te sufocai din ce in ce mai mult, am ajuns intr-un final sa ne internam. In spital ti-au facut un ct cu substanta de contrast si aceasta a fost pentru prima oara cand am aflat ca ai o tumoare. Ca sa nu se intample o drama trebuia facut ceva urgent. Nu puteam sa asteptam cele aproximativ 14 zile in care iti vine rezultatul la biopsie si dupa care poti incepe un tratament. Asa ca am hotarat cu mama ta sa te luam pe semnatura si sa luam avionul spre Paris – Gustave Roussy. In avion, din cauza presiunii, a oboselii si a tumorii care apasa pe trahee ai intrat in stare de inconstienta. Multumesc echipajului din avion, care ne-a adus o butelie cu oxigen si care a chemat o salvare pentru noi pe aeroport. Avionul a aterizat cu aproximativ 10 minute mai devreme, de unde trag concluzia ca am cam aterizat cu frana de mana doar doar sa nu te pierdem!!! Am ajuns la spital unde te-au internat de urgenta, asta dupa ce ne-au subliniat ca o zi de internare costa 2700eur. Nu stiam daca avem banii dar oricum nu conta. In prima zi de spitalizare, pentru ca erai in stare critica te-au mutat la reanimare unde ti-au recoltat pentru biopsie direct din plamani aproape pe viu! Tot aproape pe viu ti-au recoltat si din maduva si osul iliac! Nu intelegeam de ce sa chinui asa un copil de 3 ani!!! Ulterior am aflat, ca din cauza marimii tumorii, nu puteau sa te anestezieze total pentru ca exista riscul ca tumoarea sa se prabuseasca peste plamani si inima. N-am avut curajul sa ma gandesc la urmari! Si pentru ca esti puternica, Dumnezeu a ingaduit sa fii incercata! Ti-au montat tot aproape pe viu si un cateter, pentru ca nu mai aveai vene in care sa te intepe, erau toate sparte! Dar dupa toate astea, ti-au putut administra tratamentul de care aveai nevoie si a fost pentru prima oara dupa o luna in care ai putut sa dormi! Acum stim ca e cancer si mai stim ca am inceput deja tratamentul, unul agresiv dupa cum spun doctorii (cui pe cui se scoate). Ne-au avertizat ca e atat de agresiv incat Joi nu o sa mai ai par, asa ca am luat atitudine, ca doar suntem curajosi si ne-am tuns singuri!! O sa imi lipseasca carliontii tai, dar nu-i asa ca o sa ii ai din nou?!…pentru ca esti curajoasa!!! Editez aceasta postare din suflet: pentru ca am primit de la voi multe mesaje de incurajare dar si intrebari despre cum puteti dona, las in continuarea acestui mesaj conturile unde puteti dona:

Conturile în care se pot face donații sunt:

Titular: PAUL ONCESCU RO28BTRL04501203S89584XX -Ron 
RO03BTRL04504203S89584XX -Euro  SWIFT: BTRLRO22
Revolut: RO56BREL0005507017740100
@paul8wecy
+40 724 059 144
PayPal: paypal.me/helpOtilia.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *