Sf. Ioan 8 Martie 2021. Cine nu rade astazi, este trist tot anul! De ce nu trebuie sa bei vin rosu

Sfantul Ioan 2021. Sfantul Ioan Botezatorul este praznuit, anual, la data de 7 ianuarie. Acest mare sfant al crestinatatii este considerat ocrotitorul pruncilor

Afla din randurile de mai jos care sunt traditiile pentru aceasta sarbatoare importanta a crestinilor ortodocsi.

Aproape doua milioane de romani poarta numele Sfantului Ioan si isi sarbatoresc ziua onomastica de Soborul Sf. Proroc Ioan Botezatorul si Inaintemergatorul Domnului.

Pe 7 ianuarie, Biserica il praznuieste pe Sfantul Prooroc Ioan Botezatorul. De ce acum? Pentru ca, dupa fiecare sarbatoare importanta, se sarbatoreste si sfantul care a participat la ea. In acest caz, a doua zi dupa Boboteaza, il sarbatorim si pe cel care L-a botezat pe Hristos in Iordan.

Sfantul Ioan Botezatorul a fost varul dupa trup al Mantuitorului, nascut in chip minunat din Elisaveta, sotia lui Zaharia, pe cand acestia nu mai sperau ca vor avea copii, fiind prea batrani. A tresaltat in pantecele mamei sale, atunci cand aceasta s-a intalnit cu Fecioara Maria care-L purta pe Iisus.

A dus o viata sfanta si s-a retras in pustie postind si rugandu-se.

Oamenii veneau la el pentru a-i cere sfatul, iar Sfantul Ioan le spunea sa se pocaiasca, ii indruma sa duca o viata curata si-i boteza pentru iertarea pacatelor.

Nu dadea nimanui sa faca mai mult decat poate: vamesilor, care nu erau iubiti pentru ca luau mita si erau in slujba romanilor, le spunea doar sa fie corecti. Tot asa, ostasilor le spunea sa se multumeasca cu leafa lor.

SFANTUL IOAN: Rugaciune catre Sfantul Ioan Botezatorul
„Sfinte Ioane Botezatorule, tu ai fost chemat de Dumnezeu inca dinainte de nastere sa-i pregatesti pe oameni pentru venirea Fiului Sau, iar multimile atrase de faima sfinteniei tale si de puterea Duhului Sfant, asemanator cu al profetului Ilie, primeau botezul pocaintei in semn de convertire la Dumnezeu.

Tatal ceresc ti-a destainuit pe Fiul Sau Om-Dumnezeu cand a voit sa fie botezat de tine si tu l-ai facut cunoscut ucenicilor tai zicand “Iata Mielul lui Dumnezeu, care ridica pacatul lumii”.

Tu ai voit sa-ti jertfesti viata pentru a apara sfintenia casatoriei, infruntandu-l pe regele Irod. Te rugam mijloceste la Dumnezeu, ca sa-L urmam tot timpul vietii noastre, iar la sfarsit sa-L preamarim pentru toata vesnicia. Amin.”

Ziua Sfantului Ioan Botezatorul reprezinta incheierea oficiala a sarbatorilor de iarna deschise la Sfantul Nicolae, pe 6 decembrie.

Sarbatoarea de Sfantul Ioan mai este cunoscuta si sub numele de “Sant-Ion”,“Inaintemergatorul Domnului” sau“Soborul Sfantului Prooroc Ioan Botezatorul”.

Traditii si obiceiuri
Traditia spune ca, pe 7 ianuarie, nu se consuma vin rosu, acesta amintind de martirajul SFANTULUI IOAN.

Se stie din traditia populara ca Sfantul Ioan este protectorul pruncilor si se mai tine pentru ca pruncii sa se nasca sanatosi, fara malformatii sau diformi. Totodata, ziua de Sfantul Ioan este o zi de bucurie, iar cine nu se veseleste in aceasta zi va fi trist tot timpul anului.

Unii oameni serbeaza ziua de Sfant Ion pentru ca Dumnezeu sa le fereasca gospodariile de foc si animalele de fiarele salbatice.

In ziua de Sfant Ioan exista obiceiul “Iordanitul femeilor”, care este, de fapt, o petrecere a nevestelor. Femeile se aduna la o gazda, unde aduc fiecare alimente si bautura, apoi petrec pana dimineata, spunand ca se “iordanesc”. continuare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *