Rețetă oltenească: Mâncarea Pandurilor

Reţeta face parte din proiectul “Descoperă tradiţiile culinare româneşti” derulat de agenţia de relaţii publice, Russenart Communications în parteneriat cu brandul Arpis. Rețeta ”Mâncarea Pandurilor” a fost oferită și preparată de Casa Oprescu, gazda proiectului în perioada mai – iunie.
Ingrediente80 g cârnați oltenești;80 g cârnați de porc;70 g tobă;100 g mușchi țigănesc;150 g pulpă de porc;200 g ceapa;100 ml ulei Arpis;3 linguri bulion;100 ml supă de oase;100 ml vin;10 g pătrunjel;Sare, piper, după gust  Mod de prepararePulpa de porc, carnații, mușchiul țigănesc și toba se taie în cuburi mari și se călesc în ulei Arpis. La inceput pulpa si apoi restul ingredientelor. În uleiul Arpis rămas se prăjește ceapa, apoi se toarnă bulionul și se stinge cu supa de oase; Se adaugă astfel, în sosul obținut carnea și vinul și se condimentează după gust. Când e aproape gata, se presară deasupra pătrunjelul tocat mărunt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *