Martea n-or sa mai fie trei ceasuri rele, daca rostesti, de indata dupa ce te-ai trezit si ai dat cu apa pe fata, rugaciunea aceasta, punand mijlocitor pe Inaintemergatorul Ioan. Daca vei aprinde si o lumanare, rugaciunea ta va fi si mai bine primita.

Se spune ca are puterea de a limpezi mintea pentru a lua cele mai bune decizii.

Iata mai jos si textul rugaciunii:

”Doamne, Dumnezeul meu, osandit stau inaintea fetei Tale celei sfinte si-mi marturisesc nevrednicia, neputinta si saracia mea cea mare. Pentru aceasta ma rog Tie:

O, izvor dulce si noianul indurarii, deschide stavilele cerului si ploua asupra mea bunatatile indurarii tale, pentru ca sa pot scoate lacrimi, sa plang si sa curatesc sufletul meu de intinaciunea pacatelor, cu cainta tare si adevarata.

Si ca sa-mi dai acest dar, Stapane, pun mijlocitor pe Inaintemergatorul Ioan, catre care zic: O, invatatorule al pocaintei si marite Proorocule, care esti mai mare decat toti proorocii, precum insusi Fiul lui Dumnezeu te-a numit in Sfanta Evanghelie, tu care ai aratat poporului pe Stapanul Hristos, tu care L-ai botezat in Iordan si ai vazut cerurile deschizandu-se, tu care ai auzit glasul Parintelui ceresc si ai vazut pe Duhul Sfant ca un porumbel pogorandu-se peste El.

Rogu-te ajuta-mi cu mijlocirea ta, tu care stai in cer inaintea Judecatorului vesnic si fa-L sa se indure de mine, caci ai multa indrazneala la iubirea Lui. Intinde mana aceea cu care L-ai botezat si strica cugetele mele cele rele si ma intareste sa-mi petrec viata pe calea cea buna a lui Dumnezeu.

Roaga-te inca si pentru toata lumea ca Dumnezeu sa dea ajutor crestinilor, si celor vii, si celor adormiti, sa-i odihneasca in necazurile cele multe, sa le dea cele de trebuinta s sa-i invredniceasca Imparatiei Sale.

Amin.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *