Leacuri babesti pentru febra. Cele mai bune remedii naturale

Leacuri babesti pentru febra. Starea febrila este un simptom comun in cazul virozelor si a infectiilor. Se manifesta prin cresterea temperaturii corpului peste 37,2 °C. Cele mai bune tratamente sunt siropurile si medicamentele antitermice prescrise de medici, dar mai avem la indemana si niste tratamente naturale care ne ajuta sa trecem cu bine peste febra.

Corpul se lupta cu boala, astfel aparand si febra ca simptom. In cazul in care este insotita de senzatia de voma sau persista mai mult de 72 de ore, trebuie neaparat sa consultam un medic. Cea mai periculoasa capcana cand apare febra o reprezinta deshidratarea. Tocmai de aceea este recomandat sa consumam cat mai multe lichide, mai ales ceaiuri calde.

Leacuri babesti pentru febra. Cele mai bune remedii naturale

Ceai de ghimbir si miere

Este considerata drept una dintre cele mai eficiente combinatii naturale cu efect antitermic. Ghimbirul are proprietati antioxidante, antiinflamatorii si analgezice. Este perfect pentru reducerea simptomelor care insotesc febra, in timp ce mierea poate combate infectiile, in timp ce reduce episoadele de tuse. Acest ingredient are un efect antimicrobian.

Se fierbe o lingurita cu ghimbir ras timp de cinci minute in 200 de ml de apa. Se strecoara, se adauga o lingurita cu miere si se consuma cate doua cani zilnic.

Ceai de coada-soricelului

Leacuri babesti pentru febra. Stimuleaza transpiratia si grabeste eliminarea toxinelor din organism. Aceasta planta minune contine acid salicilic natural, care deschide porii. Se combina 10 g de frunze de coada-soricelului uscate cu 200 ml de apa fierbinte si se lasa la infuzat timp de cinci minute, intr-un vas acoperit. Se strecoara si se bea cate o cana pe zi, preferabil seara. Daca doresti un gust mai placut, poti pune si putina zeama de lamaie, scrie clickpentrufemei.ro.

Ceai de seminte de coriandru

Aceste seminte contin uleiuri volatile, actionand ca un antibiotic natural Tratand infecita virala, poti elimina si simptomele precum febra. Se fierb 10 grame de seminte de coriandru in 500 ml de apa, timp de cinci minute. Se strecoara, se lasa 3-4 minute la racit, apoi se indulceste cu miere, dupa gust. Se beau doua cani pe zi, dimineata si seara.

Ceai de busuioc si usturoi

Leacuri babesti pentru febra. Cele doua ingrediente sunt niste aliati extrem de utili in cazul racelilor si gripelor. Busuiocul are proprietati antioxidante, in timp ce usturoiul este un antibiotic natura. Se infuzeaza frunzele proaspete de busuioc in 400 ml de apa fierbite, timp de cel puti 7-8 minute. Se adauga un catel de usturoi pisat, se filtreaza si se adauga miere dupa gust. Se beau cate doua cani pe zi.

Ceai de tei cu lamaie

Acest ceai are proprietati calmante, ajutandu-te sa dormi mai usor. Stabilizeaza temperatura corpului, favorizand transpiratia. Se tin la infuzat 10 grame de frunze si flori uscate de tei in 200 ml apa fierbinte, timp de cinci minute. Se strecoara si se bea cate o cana dimineata si seara. Poti adauga si o felie de lamaie, pentru un aport de vitamina C.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată.