Dumnezeu este aerul sufletelor noastre

Precum pasărea care, când dă de locurile fără aer, se întoarce repede la aer, așa și tu întoarce-te repede și fugi din mijlocul necredincioșilor.

Precum pasărea care, atunci când ar da de locurile fără aer, s-ar întoarce repede la aer, așa și tu, întoarce-te repede și fugi din mijlocul necredincioșilor; deoarece între ei nu te vei putea ține cu aripile, ci negreșit vei cădea.

Acest lucru ți-l spun încă o dată: precum pasărea care, când dă de locurile fără aer, se întoarce repede la aer, așa și tu întoarce-te repede și fugi din mijlocul necredincioșilor; deoarece între ei nu te poți ține pe aripi (nu vei putea zbura), ci negreșit vei cădea.

Dumnezeu este aerul sufletului tău. Fără acest aer, sufletul tău negreșit va să cadă în praf și, întocmai ca șarpele, va să se târască în praf.

(Sfântul Nicolae Velimirovici, Gânduri despre bine și rău, Editura Predania, București, 2009, p. 45)

Dumnezeu este aerul sufletelor noastre – – – >https://bit.ly/3u83Mcx

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *