Document. Se prelungeste starea de alerta in Romania

Se prelungeste starea de alerta in Romania. Executivul a adoptat noi masuri pe durata starii de alerta pentru prevenirea si combaterea infectiilor produse de COVID-19.

Guvernul a adoptat miercuri Hotararea nr.16 din 10.03.2021 prin care propune prelungirii starii de alerta in Romania.

Prin documentul respectiv se propune prelungirea starii de alerta pe intreg teritoriul romanesc, pentru o perioada de 30 de zile, incepand cu data de 14.03.2021.

Masurile care vor intra in vigoare din 14.03/2021

Se considera necesara mentinerea obligativitatii purtarii mastii de protectie in spatiile publice, la locul de munca, in spatiile comerciale, precum si in mijloacele de transport in comun, pentru toate persoanele care au implinit varsta de 5 ani, in conditiile stabilite prin ordin comun al ministrului sanatatii si al ministrului afacerilor interne.

Se propune mentinerea posibilitatii izolarii si carantinarii in conditiile art. 7, 8 si 11 din Legea nr. 136/2020 privind instituirea unor masuri in domeniul sanatatii publice in situatii de risc epidemiologic si biologic, republicata cu modificarile si completarile ulterioare.

Se propune mentinerea testarii saptamanale, prin grija directiilor de sanatate publica, a personalului de ingrijire si asistenta, a personalului de specialitate si auxiliar care isi desfasoara activitatea in centrele rezidentiale de ingrijire si asistenta a persoanelor varstnice, centrelor rezidentiale pentru copii si adulti, cu si fara dizabilitati, precum si pentru alte categorii vulnerabile.

Mentinerea organizarii de mitinguri si demonstratii cu un numar de participanti de maximum 100 de persoane si cu respectarea urmatoarelor masuri:

a) purtarea mastii de protectie, astfel incat sa acopere nasul si gura, de catre
toti participantii;

b) dezinfectarea obligatorie a mainilor, pentru toate persoanele care sosesc in
spatiul in care se desfasoara mitingul sau demonstratia;

c) mentinerea distantei fizice de minimum 1 metru intre participanti si
asigurarea unei suprafete de minimum 4 mp/persoana acolo unde este posibil;

d) dezinfectarea mainilor persoanelor care distribuie eventuale materialele pe
perioada desfasurarii mitingului sau a demonstratiei;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *