Cum se cultiva florile de galbenele

Florile de galbenele sunt plante nepretentioase, stralucitoare, care nu numai ca pot decora un pat de flori, ci pot inlocui si o trusa intreaga de prim-ajutor cu medicamente. Galbenele insorite si colorate infloresc pana la inghet si, daca le acordati putin timp, va vor incanta cu frumusetea lor deja odata cu sosirea primei luni de primavara.

Deci, galbenele stralucitoare iubesc locurile cu o cantitate maxima de lumina solara. Nu este de dorit sa le plantati la umbra cladirilor sau a plantelor inalte, deoarece  nu vor  ajunga la soare, tulpinile vor deveni lungi, iar mugurii vor fi mici.

Orice sol de gradina este potrivit pentru cresterea galbenelelor, dar este totusi recomandabil sa hraniti solurile   cu humus si sa le slabiti.

Dupa ce ati ales in prealabil un loc pentru plantarea florilor de primavara, se recomanda fertilizarea solului in toamna, folosind ingrasaminte cu fosfor-potasiu si humus.

Este recomandat   sa schimbati periodic locul de crestere a florii, acest lucru va salva planta de patarea  neagra, o boala in care planta ar trebui sa fie imediat distrusa impreuna cu sistemul radicular.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *