Calendar ortodox 26 august 2021. La mulți ani de Sfinții Adrian și Natalia

La mulți ani de Sfinții Adrian și Natalia

Cei care poartă numele Sfinților Adrian și Natalia își sărbătoresc onomastica pe 26 august. La mulți ani Adrian, Adriana, Natalia, Natalis, Naty și alte derivate ale acestor nume.

Toți credincioșii trebuie să afle povestea Sfinților Adrian și Natalia. Când împăratul a auzit cele petrecute, și a anume faptul că Adrian a devenit creștin, l-a întrebat pe acesta:

“Ți-ai ieșit din minți?”. Pretorul Adrian i-a răspuns: “Nu, abia acum mi le-am aflat”.

Soția sa, creștină și ea, l-a sprijinit necondiționat. După un an de la căsătoria lor, Adrian a fost aruncat în temniță alături de alți creștini, unde a fost supus la nenumărate chinuri și torturi. Natalia a fost lângă el și l-a întărit în credință.

Povestea lor este cu adevărat impresionantă. Tot din cărțile bisericești aflăm că înainte de a fi omorât, temnicerii i-au permis  lui Adrian să meargă acasă și să-și ia rămas bun de la soție și familie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *