Asa se ingrijeste corect orhideea. Iata ce sa faci ca sa infloreasca tot anul

Orhideele pot fi vazute in multe case. Adesea impodobesc glafurile, stau pe rafturi, pe hol sau chiar  in baie. Florile lor frumoase in culori puternice si formele delicate le fac foarte populare si de mare succes atunci cand ne dorim sa avem plante in casa. Chiar si asa, nu sunt intotdeauna inflorite, dar cu aceste sfaturi de ingrijire, vor inflori mereu!

Specii Orhidee

Stiati ca exista aproximativ 1.000 de genuri si pana la 30.000 de specii de orhidee recunoscute botanic? Datorita varietatii lor enorme si a gamei largi de culori, orhideele sunt foarte populare ca plante ornamentale. Dar fara floarea ei ramane doar tulpina, iar planta isi pierde din farmecul ei. Ingrijirea adecvata pentru o anumita orhidee depinde de specia acesteia.

Locatie

Fiecare tip de orhidee are nevoi diferite si, prin urmare, o locatie ideala diferita. Printre orhideele care sunt cel mai usor de ingrijit se numara phalaenopsis si orhideele fluture. Nu numai ca se simt bine pe pervazurile ferestrelor, dar pot si sa infloreasca permanent, cu ingrijirea potrivita. Asta le face foarte populare. Cel mai bine este sa cautati o fereastra de est sau de vest, deoarece acestea tind sa fie la umbra chiar si in jungle (adica le place sa aiba lumina, dar sa nu fie direct afectate de razele soarelui).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *