Aprindeți lumânarea de la botez în Săptămâna Luminată. Alină și alungă durerile.

Din cele mai vechi vremuri, se crede că lumânarea de la Botez are puteri tămăduitoare, de aceea aceasta se păstrează în casă toată viața.

Alină și alungă durerile

Considerată o bucățică din lumina cerească, lumânarea de la Botez este un dar neprețuit care nu trebuie niciodată îndepărtat din casa oricărui creștin. Potrivit tradiției, aceasta trebuie să fie aprinsă a doua zi, când nașa îi face baie micuțului, în credința că aceasta va ocroti sufletului copilului.

De asemenea, lumânarea de la Botez va fi aprinsă la fiecare aniversare a copilului. Pentru a fi bine păstrată, lumânarea se învelește într-o pânză albă de bumbac și se pun alături ramuri de busuioc sfințit.

Tot tradiția spune că lumânarea de la Botez se folosește în rugăciuni pentru însănătoșirea copilului, când este o mare durere în familie dar și în Săptămâna Luminată, când mama se roagă pentru copiii săi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *