Anuntul premierului Florin Citu. Cand vom scapa de masca si cum vom merge in vacante

Florin Citu, premierul Romaniei a transmis ca” la 60% din populatia Romaniei vaccinata, vom ridica restrictiile”.

Premierul a tinut sa precizeze ca succesul campaniei de vaccinare nu depinde doar de Guvern! Seful Guvernului a mentionat ca pentru orice redeschidere, fie ca este vorba despre concerte, restaurante, teatre sau plecari din tara, trebuie ca persoanele in cauza sa se vaccineze.

Florin Citu a spus, de asemenea, ca in acest moment, capacitatea zilnica de vaccinare in Romania este de 120.000 de persoane zilnic, desi se vaccineaza doar 75.000, iar saptamana viitoare capacitatea va creste la 150.000. Premierul a mai trensmis ca va discuta cu cei care administreaza platforma de vaccinare pentru a vedea daca este vreo problema la programari.

„Noi vrem cu totii sa revenim la normalitate. Singura cale e vaccinarea. Cine e vaccinat poate merge la concert, la mare, in strainatate, la hotel. De aceea avem acea borna pana la 1 iunie. La Cluj, suntem cu vaccinarea la 30%, in Bucuresti avem de la 20%. Daca romanii vor sa revina la normalitate, trebuie doar sa se vaccineze. Obiectivul meu e atins. Am adus dozele in Romania. La 60% din populatia Romaniei vaccinata, vom ridica restrictiile.

Am discutii cu acel Comitet ministerial cum va arata Romania dupa 1 iunie. Avem nevoie de 5 milioane de romani vaccinati. Pregatim modul in care vom merge in concediu, la restaurante, trebuie sa facem un pas inainte. Trebuie sa vaccinam de 60+70, unde putem vorbi de renuntarea la masca de protectie”, a declarat Florin Citu la Digi24.ro. continuare 

Leave a Reply

Your email address will not be published.